A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

W tym roku mija sto lat jak nasz kraj odzyskał niepodległość po 123 latach niewoli i heroicznej walki naszych pradziadków o wolność i autonomię naszej Ojczyzny, po zakończeniu pierwszej wojny światowej te nadzieje przybrały realny kształt i Polska znowu zagościła na mapie Europy.
Aby przybliżyć sobie tamte lata zorganizowano na świetlicy cykl zajęć podczas których dzieci poznały historię odzyskania niepodległości przez nasz kraj,robiły róże białe i czerwone do dekoracji oraz czytaliśmy patriotyczne bajki, które opowiadały o tamtych czasach .Na zakończenie całego cyklu zajęć dzieci otrzymały kalendarze adwentowe.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

W świetlicy zorganizowano dla dzieci "MIKOŁAJKOWY KONKURS PLASTYCZNY". Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przedstawić dowolną techniką Mikołaja. Zadanie nie było proste, gdyż każdy uczestnik konkursu miał swoje wyobrażenie o tej postaci, choć tego dobrodzieja wszyscy doskonale znają to widzą go inaczej.


Na samym początku przedstawiono historię prawdziwego Mikołaja biskupa Miry, który urodził się w 270 roku w Patarze na terenie obecnej Turcji. Mikołaj od lat najmłodszych był bardzo dobry i religijny, lubił pomagać biednym, nie sprawiało mu to żadnego problemu, gdyż jego rodzice byli bardzo zamożnymi ludźmi i aby uczcić jego pamięć każdego roku 6 grudnia "ten dobrodziej przynosi nam prezenty".
Wszystkie osoby, które brały udział w konkursie otrzymały od Mikołaja wiele upominków.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

W świetlicy w Odrowążu w dzień świętego Andrzeja zorganizowano dla dzieci zabawę andrzejkową podczas której dzieci wyśmienicie się bawiły. Uczestnicy zabawy brali udział w różnych zabawach i konkursach, największym powodzeniem cieszyły się jednak, jak przystało na wieczór andrzejkowy, wróżby które przepowiadają nam nadchodzący rok. Nie mogło zabraknąć najpopularniejszej wróżby - lania wosku, z figury która uformowała się z płynnego wosku wywróżono każdemu jego przyszłość.
Podczas zabawy dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz herbatę, aby zregenerować swoje siły.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

Jesienny czas i długie wieczory sprzyjają organizowaniu zabaw, dlatego zorganizowaliśmy w świetlicy BAL DYNI na który zaprosiliśmy dzieci, które miały ochotę na wspólną zabawę. Dzieci które skorzystały z zaproszenia, podczas balu wspaniale bawiły się w różne zabawy i gry zręcznościowe. Dla odważnych przygotowano różne konkursy, za udział w konkursach  wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe oraz słodycze. Zabawa była bardzo udana i wszyscy czekają już na następną zabawę w andrzejkowy wieczór.
 

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

Doczekaliśmy się przed świetlicą ładnego parkingu dla samochodów, wykonany jest z kostki betonowej i wygląda bardzo schludnie,dlatego postanowiliśmy wspólnie dołożyć do tego swoje dwa grosze i powymiataliśmy piasek pomiędzy kostkę brukową. Napracowaliśmy się solidnie, pęcherze na dłoniach dały o sobie znać dopiero następnego dnia,ale widok zadbanego i czystego miejsca cieszy nas niesłychanie i warto wykonać każdą pracę ,aby poprawić estetykę swojego otoczenia.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

Korzystając  z tego, że jesień w tym roku hojnie obdarowała nas swoimi darami, kasztanów oraz żołędzi mamy pod dostatkiem, wybraliśmy się do lasu i nazbieraliśmy żołędzi oraz kasztanów, aby stworzyć z nich przecudne postacie oraz zwierzęta, wystarczyło popuścić wodzę fantazji i w mig powstały prace, które dzieci zabrały do domu, aby nimi obdarować domowników.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

Już minął pierwszy tydzień wakacji, który rozpoczęliśmy spotkaniem z naszym dzielnicowym, który przestrzegł nasz przed różnymi niebezpieczeństwami, jakie czychają na nas podczas wakacji.
W minionym tygodniu w świetlicy czekało na dzieci wiele atrakcji, graliśmy w podchody,po deszczu lepiliśmy zamki z piasku, braliśmy udział w turnieju RUMIKUBA,podczas warsztatów kulinarnych robiliśmy zapiekanki z warzywami,graliśmy w piłkę nożną ,zaprosiliśmy na wspólne warsztaty dzieci z półkolonii w Malni podczas warsztatów wykonaliśmy magiczne książeczki za pomocą których można czarować, szkoda, że tydzień wakacji już za nami.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

W naszej świetlicy nie zapomnieliśmy o naszych kochanych  mamach i każdy uczestnik zajęć wykonał dla swojej mamy  przynajmniej jedną niespodziankę, która była załącznikiem do życzeń, które składaliśmy  naszym ukochanym mamom w dniu ich święta, każdy przyzna że jego mama  jest  najwspanialsza i najlepsza, więc zasługuje na to co najlepsze i na pewno prace wykonane przez dzieci sprawiły im ogromną radość i wywołały uśmiech na twarzy.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

W dniu 2 maja 2018 r. obchodzimy święto flagi i z tego powodu w świetlicy zajęcia były poświęcone naszym symbolom narodowym, dzieci miały za zadanie wykonać naszą flagę państwową. Wszyscy uczestnicy zajęć nie mieli z tym zadaniem żadnego problemu i doskonale znali symbole naszego kraju.

Zorganizowany był również konkurs recytatorski poświęcony symbolom narodowym. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali słodki poczęstunek, na który w pełni zasłużyli.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

Dzieci z świetlicy wiejskiej w Odrowążu przyłączyły się do wspaniałej akcji mającej na względzie dobro naszej planety i ochoczo przystąpiły do sprzątania boiska wiejskiego oraz otoczenia naszej świetlicy wspólnie wypieliliśmy zielony skwerek przy świetlicy oraz zebraliśmy górę śmieci, które pozostawiają po sobie, aż wstyd przyznać, młodzi ludzie nie tylko z Odrowąża ale i z okolicznych miejscowości, korzystający z naszego boiska wiejskiego.

Akcja sprzątania ziemi ma ogromne znaczenie dla naszej planety i jednocześnie uczy młode pokolenie, że mamy jeden wspólny dom o który powinniśmy wszyscy dbać i go szanować.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w świetlicy młodzieżowej w Odrowążu dzieci uczyły się jak samodzielnie wykonać ekologiczną marzannę, którą można tradycyjnie spalić w ognisku i ostatecznie pożegnać zimę. Dzieci wykonały marzannę ze starych gazet z których stworzyły kukłę, następnie umieściły ją na patyku i powiązały sznurkiem, tak przygotowany symbol uprzykrzonej  zimy, pod czujnym okiem pani strażak z naszej  ochotniczej straży pożarnej spaliły kukłę. Mamy nadzieję, że zima ustąpi miejsca wiośnie i słoneczko będzie przygrzewało coraz mocniej i w końcu będziemy mogli się cieszyć tak długo wyczekiwaną wiosną.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

Nadchodzą święta wielkanocne, więc w świetlicy młodzieżowej w Odrowążu zorganizowaliśmy konkurs kroszonkarski w którym mogli wziąć udział wszyscy chętni. Organizatorzy zapewnili pofarbowane jajka, trzeba było przynieść ze sobą tylko nożyk do skrobania jajek i dobre chęci. Ze względów bezpieczeństwa małe dzieci malowały wzory na jajkach pisakami.

Wszyscy uczestnicy konkursu wygrali, gdyż pogłębili swoje umiejętności plastyczne oraz weszli już w klimat świąt wielkanocnych, a dodatkowo otrzymali słodycze i sami mogli wybrać sobie nagrody rzeczowe przeznaczone dla uczestników konkursu.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

W świetlicy również pamiętamy o wyjątkowym dniu jakim jest Dzień Kobiet. Tego dnia każda dziewczyna, kobieta, która przyszła do świetlicy otrzymała prezent. Ponadto można było wykonać kwiaty z krepiny i papieru oraz wiklinowe serca. Były także rozmowy na temat kobiet oraz zagadki z nimi związane. 

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

W świetlicy w Odrowążu w dzień św. Andrzeja zorganizowano zabawę dla dzieci, podczas której dzieci bawiły się w różne gry i zabawy zręcznościowe. W tak szczególny wieczór nie zabrakło tradycyjnych wróżb andrzejkowych najbardziej znana wróżba to oczywiście lanie wosku, z kształtów które wytworzyły się z lanego wosku wróżka odczytała to, co każdego czeka w następnym roku. Nie można było pominąć również wróżby która przewiduje rychłe za mąż pójście osobie, która pierwsza wyjdzie z całego rzędu butów za próg drzwi.

Dzieci które uczestniczyły w zabawie otrzymały słodki poczęstunek oraz herbatę. Każdy miał również okazję wygrać nagrody rzeczowe biorąc udział w zabawach.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

Mając na uwadze powiedzenie „cudze chwalicie swego nie znacie" wybraliśmy się na wycieczkę do Mosznej zwiedzić zamek, który wybudował hrabia Tiele Winckler. Dzieci mogły skorzystać podczas zwiedzania zamku z jednego z kilku programów przygotowanych dla dzieci, my wybraliśmy zwiedzanie, którego motywem przewodnim była magia i czarodziejstwo. Przewodnik przygotował dla dzieci wiele atrakcji dostosowanych do wieku dzieci. Poznaliśmy wiele faktów historycznych związanych z zamkiem, rodziną Tiele Winckler oraz historią naszej ziemi.

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

W świetlicy w Odrowążu zorganizowaliśmy dla dzieci bal przebierańców, którego motywem przewodnim była tradycyjna jesienna dynia. Dzień wcześniej upiekliśmy przepyszne ciasto dyniowe, które było przeznaczone na zabawę, jako poczęstunek. Podczas zabawy dzieci miały okazję brać udział w przeróżnych konkursach oraz zabawach zręcznościowych, za udział, w których dzieci otrzymały nagrody oraz słodycze. Zabawa była bardzo udana i wszyscy nie mogą doczekać się już zabawy andrzejkowej, którą już mamy zaplanowaną.

 

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

 

 

Przed nadejściem chłodnych dni, dzieci z świetlicy zadbały o porządek przed świetlicą i wypieliły chwasty wzdłuż ogrodzenia przed budynkiem. Otoczenie w którym przebywamy powinno być zadbane i schludne a będzie nam o wiele przyjemniej i będziemy dumni z naszej pracy, którą włożyliśmy w to, aby zadbać o nasze wspólne dobro.
 

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

Korzystając z deszczowej aczkolwiek ciepłej pogody wybraliśmy się na boisko do piłki plażowej i podjęliśmy się trudnej sztuki budowy zamków z piasku. Po deszczowej nocy piasek był mokry i stanowił doskonały materiał do naszych budowli. Efekty naszych starań były różne, ale zabawa wyśmienita i czas spędziliśmy bardzo kreatywnie.

 Opiekun świetlicy-Kilisz Irena

 

W piątek gościliśmy w świetlicy w Odrowążu panią Julię Kończak członka Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody SALAMANDRA oraz podróżnika. Pani Julia przepięknie opowiadała o swojej ostatniej podróży naukowej na Antarktydę, gdzie zajmowała się badaniem pingwinów. Zajmuje się również badaniem susła moręgowanego w Kamieniu Śląskim. Niezwykle barwnie opowiadała dzieciom o pingwinach i susłach oraz wyświetlała slajdy zrobione przez siebie w swoich podróżach, tematy poruszone przez panią Julię bardzo dzieci zainteresowały i wywołały lawinę pytań dotyczących poruszanych tematów. Największe zainteresowanie wśród dzieci wywołało tytułowe pytanie, dlaczego niedźwiedzie nie jedzą pingwinów? Odpowiedz jest prosta, otóż niedźwiedzie mieszkają na północy a pingwiny na południu naszego globu.

 

opiekun świetlicy Kilisz Irena

Korzystając z wakacji i nadmiaru czasu wolnego wzięliśmy udział w wypadzie do wioski indiańskiej w Kamieńcu Wrocławskim.Wioska indiańska nazywa się Tipi Town.Mieliśmy wspaniałą pogodę, więc już to zapowiadało bardzo udany dzień. Na miejscu po przyjeździe do wioski  zaopiekował się naszą grupą animator z Tipi Town i zapoznał nas z kulturą Indian oraz zorganizował masę zabaw w stylu dzikiego zachodu.Bardzo zmęczeni na koniec posililiśmy się kiełbasą z grilla i szczęśliwie wróciliśmy do domu.

 

Opiekun świetlicy Kilisz Irena

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony