A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Nutka Cafe

We wtorek 21.05.2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie odbyły się warsztaty z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Zadaniem Uczestników było wykonanie świeczek z wosku pszczelego. W tej dziedzinie specjalizuje się Pan Mikołaj Syta, właściciel pasieki w Obrowcu – który poprowadził zajęcia.

Wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat pszczół i pracy pszczelarza. Pan Mikołaj przywiózł wiele ciekawych narzędzi niezbędnych do pracy przy pszczołach, kawałki wosku oraz kitu, plastry i pyłek pszczeli, książki, zdjęcia, a także miód z różnych stron świata np. Grecji czy Włoch oraz świeżo zebrany miód z pasieki Pana Mikołaja. Przedstawiona została także prezentacja, a dzieci mogły przymierzyć specjalny strój do pracy przy pszczołach. Uczestnicy bardzo zainteresowani tematem zadawali wiele pytań, zastanawiali się jak wyglądałby świat bez pszczół i jakie walory lecznicze ma miód.

W międzyczasie roztopiony wosk przelano do słoiczków, w których Uczestnicy zamontowali specjalny knot do świec. Teraz wystarczyło chwilę uzbroić się w cierpliwość, aby świeczki mogły wystygnąć. Następnym krokiem było zapakowanie prezentu w celofan oraz zawiązanie wstążki z życzeniami dla mamy. Wszyscy z zajęć wyszli z gotowym prezentem, a także z głową pełną informacji o pszczołach, pracy pszczelarza i postawą proekologiczną.Opiekun Nutka Cafe
Sonia Banert

Czytaj więcej: Upominek dla Mamy z Nutką Cafe

Coraz większymi krokami zbliża się Wielkanoc. Symbolem, który jednoznacznie kojarzy się z tym okresem jest zajączek. Dlatego 10 kwietnia, Uczestnicy zajęć w Nutka Cafe, w czasie warsztatów z Panią Katarzyną Wystrach - Blaut, wykonali przepiękne kolorowe zajączki.

Poprzez odpowiednio wyciętą i pomalowaną tekturę powstał tułów naszego zwierzątka. Całość wykończono ozdobami: guzikami, wstążkami, koronką. Domalowano także wąsy i oczka, doklejono pompony i przymocowano uszy z drucików kreatywnych. Całość wyszła bardzo ciekawie! Największym zaskoczeniem były jednak buty naszego zajączka, które powstały z tektury, jajka niespodzianki oraz filcu. Ten sposób na pewno wykorzystamy jeszcze w niejednej pracy. Na zajęciach powstały także inne dekoracje: był kogucik oraz ozdoba wielkanocna z uszytym z filcu zajączkiem.

Czytaj więcej: Warsztaty Wielkanocne w Nutka Cafe

W środę 27.03.2019 r. w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyły się warsztaty pt. „Obrazy malowane kawą”, które poprowadziła Laura Uliczka – uczennica klasy VIII PSP nr 3 w Gogolinie.

Okazuje się, że kawa jest nie tylko napojem czy kosmetykiem, ale można wykorzystać ją także jako farbę. I właśnie to zastosowanie wykorzystali uczestnicy zajęć, malując piękne obrazy, na specjalnym grubym papierze. Na początku można było skorzystać z przygotowanych szablonów i przetestować kilka odcieni, jakie uzyskujemy poprzez odpowiednią proporcję kawy i wody. Kolejnym krokiem było samodzielne wykonanie obrazu.

Do warsztatów dołączyła także grupa z zajęć malarstwa, prowadzonych w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie przez Panią Dorotę Kłeczek, pracowaliśmy więc pod czujnym okiem profesjonalisty. W przeprowadzeniu zajęć pomogły także wolontariuszki.

Czytaj więcej: Warsztaty pt. "Obrazy malowane kawą" w Nutka Cafe

Zajęcia techniczne

Dnia 04.02.2019 r. uczestnicy zajęć ferii w Nutka Cafe w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie mieli za zadanie dokończenie swoich makiet miast oraz wsi. Pierwszym ich korkiem było przygotowanie podkładu ze styropianu, aby móc w następnej kolejności przykleić wcześniej już złożone domki, ratusze, stodoły czy zwierzęta. Nasz makiety będzie można podziwiać po feriach podczas wystawy.

Czytaj więcej: Drugi tydzień ferii z Nutką Cafe

W grudniu Nutka Cafe ciężko pracowała przy produkcji ozdób świątecznych oraz kartek bożonarodzeniowych. Ozdoby świąteczne trafiły na stoisko Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie, a kartki zostały rozesłane po całej gminie i nie tylko. Nie obyło się też bez porządków przedświątecznych tak, a by móc rozpaczać działanie już w Nowym Roku.

Opiekun Nutki Cafe
Agata Janik

Czytaj więcej: Grudzień w Nutka Cafe

W piątek 14 grudnia 2018 r. podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Krapkowicach Nutka Cafe przyczyniła się do sprzedaży wcześniej zrobionych ozdób świątecznych. Młodzież  rozdawała również cukierki i ciasteczka uczestnikom jarmarku.   

Opiekun Nutki Cafe
Agata Janik

Czytaj więcej: Nutka Cafe na kiermaszu w Krapkowicach

W środę 7.11.2018 roku odbyły się warsztaty pt. „Jesienne inspiracje”, które poprowadziła Pani Irena Kilisz opiekun świetlicy młodzieżowej w Odrowążu. Z „darów natury” dzieci i młodzież stworzyły drzewa, których głównym elementem był owoc buczyny. Uczestnicy zajęć przystroili doniczki drzew żołędziami, szyszkami, dziką różą, jarzębiną itp. Wykonali również myszki i biedronki z łupinek po orzechach. To wszystko możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach i filmiku!

Czytaj więcej: Jesienne Warsztaty w Nutka Cafe

Dnia 10 października 2018 roku w Nutka Cafe odbyły się długo wyczekiwane warsztaty pt. „Kwiaty z krepiny”, które przeprowadziła Pani Katarzyna Wystrach – Blaut (opiekun świetlicy młodzieżowej w Choruli). Uczestnicy zajęć mieli do zrobienia kwiat o nazwie storczyk. Na początku wybrano kolory, a następnie kręcono, wyginano, marszczono itp. w taki sposób powstały piękne kwiaty. Na koniec dorobiono łodygę z pąkami i włożono do torfowej doniczki. Pięknie wyglądające kwiaty można wręczyć np. swoim nauczycielom z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Opiekun Nutki Cafe
Agata Janik

00001
00001 00001
00002
00002 00002
00003
00003 00003
00004
00004 00004
00005
00005 00005
00006
00006 00006
00007
00007 00007
00008
00008 00008
00009
00009 00009
00010
00010 00010
00011
00011 00011
00012
00012 00012
00013
00013 00013
00014
00014 00014
00015
00015 00015
00016
00016 00016

Z okazji wczorajszego Międzynarodowego Dnia Przyjaźni uczestnicy zajęć w Nutka Cafe robili bransoletki przyjaźni. Każdy wybrał sobie 6 kolorów muliny i odmierzył 1,5 metra, złożył na pół i zrobił pętelek, a następnie zaplatali nitki. Nie wszyscy jednak potrafili tym sposobem zaplatać więc zaczęli pleść warkoczyki z muliny. Jedną bransoletkę założyli na rękę drugą podarowali najlepszemu przyjacielowi lub przyjaciółce na znak ich wiecznej przyjaźni.

Czytaj więcej: 6 tydzień wakacji z Nutką Cafe

W kolejnym tygodniu wakacji rozpoczęliśmy od stworzenia wakacyjnych obrazów na płytach gipsowych. Uczestnicy zajęć mieli do wyboru wiele artykułów plastycznych m.in. farby plakatowe, koraliki, muszelki, patyczki, kolorowe sznurki i papier itp. Każdy obraz jest inny i opowiada własną historię. Po wakacjach będzie można obejrzeć wystawę!

Czytaj więcej: 5 tydzień wakacji z Nutką Cafe

Kolejny tydzień wakacji z Nutką Cafe

Czwarty tydzień wakacji rozpoczął się od uszycia breloczków jako prezentów dla rodziców na zakończenie wakacji. Dzieci stworzyły liski, misie, kotki i świnki, aby rodzice nigdy kluczy nie zgubili. Kolejnymi doświadczeniami uczestników wakacji z Nutką Cafe było stworzenie sztucznego śniegu w różnych barwach oraz ciastoliny. Sztuczny śnieg stworzyliśmy z mąki ziemniaczanej, płynu do naczyń, pianki do golenia oraz barwnika natomiast do zrobienia ciastoliny potrzebny nam była mąka pszenna, woda, sól, sok z cytryny, oraz barwnik spożywczy. Gdy już obie rzeczy zostały zrobione dzieci, młodzież i dorośli mogli robić babki lub odciskać foremki.

Czytaj więcej: 4 tydzień wakacji z Nutką Cafe

Poduszki, gniotki i slime

Dnia 10 lipca 2018 r. podczas wakacyjnych zajęć w Nutka Cafe tworzyliśmy różne prace przechodząc od robótek ręcznych do eksperymentów. Dzieci stworzyły jeden z elementów potrzebnych do wykonania układu tanecznego tzn. poduszkę z pomponami. Następnie zrobiliśmy gniotki, czyli kolorowe buźki do gniecenia, które bardzo rozbawiły dzieci. Do stworzenia gniotka potrzebna była nam mąka ziemniaczana, balony oraz trochę różnokolorowych niteczek. Po krótkiej przerwie robiliśmy to, co dzieci lubią najbardziej, czyli tzw. kolorowe i błyszczące slime. Do przygotowania takiego rozciągliwego slime potrzeba roztworu z sody i wody, płynu do soczewek kontaktowych, kleju, barwnika oraz zapachu. Uczestnicy zajęć byli zachwyceni szczególnie slime, które mogli rozciągać i sklejać na nowo.

Czytaj więcej: 3 tydzień wakacji z Nutką Cafe

Pudełko na niespodziankę i podwodny świat

Dnia 3 lipca 2018 roku uczestnicy wakacji w Nutka Cafe wykonywali papierowe pudełka na niespodziankę dla swoich rodziców. Każdy ozdobił jedno pudełko kolorowymi papierami, wstążkami, koronkami oraz drewnianymi elementami nawiązującymi do wakacji. Takie pudełka rodzice otrzymają na zakończenie wakacji, a co w nich będzie to nasza tajemnica. Czekajcie cierpliwie! Stworzyliśmy również dno morskie z cyklu zajęć pt. „Tajemnicze projekty”. Głównie tajemnica opierała się na tym, że stworzyliśmy „Księżycowy piasek” z mąki kukurydzianej oraz pianki do golenia. Dzięki uprzejmości Pani Soni Banert opiekuna świetlicy młodzieżowej w Kamieniu Śląskim mogliśmy stworzyć rysunki ryb, roślinności morskiej i wody farbami na przezroczystej foli, którą pożyczyliśmy. Każdy uczestnik wykonał również ryby i ośmiornice z płyt CD.

Czytaj więcej: 2 tydzień wakacji z Nutką Cafe

25 czerwca 2018 roku odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Wakacje z Nutką Cafe”. Zajęcia noszą tytuł „Od niteczki do…..” podczas tych warsztatów dzieci poznają różne techniki plastyczne. Poniedziałkowe zajęcia rozpoczęliśmy od stworzenia tajemniczych zaproszeń. Dla kogo i dlaczego dowiecie się wkrótce:)

Czytaj więcej: I tydzień wakacji w Nutka Cafe

W środę 23.05.2018 r. w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie, w Nutka Cafe odbyły się warsztaty z okazji Dnia Matki pt. „Kwiaty z foamiranu”. Zajęcia poprowadziła Pani Katarzyn Wystrach – Blaut, opiekun świetlicy młodzieżowej w Choruli. Dzieci, młodzież i dorośli mieli za zadanie wykonać kwiaty, a następnie ozdobić nimi serduszko dla swojej mamy.

Czytaj więcej: Warsztaty z okazji Dnia Mamy z Nutką Cafe

Wakacje 2019

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony