A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Minione wydarzenia ATW

W czwartek 19 grudnia 2019 r. 70 członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkało się w Gminnym Centrum Kultury na spotkaniu wigilijnym aby dzieląc się wspólnie opłatkiem złożyć sobie najlepsze życzenia. Zjedliśmy smaczną kolację przygotowaną przez restaurację Centrum. Gośćmi UTW byli Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, ks. Aleksander Sydor i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie p. Ewa Wiora, którzy składali seniorom świąteczne i noworoczne życzenia. Dzięki obecnej Wędrującej Kapeli mogliśmy kolędować przy akompaniamencie „żywej” muzyki.

Comiesięczne spotkanie członków UTW odbyło się 5.12.2019 r. w sali GOK-u.
Dotyczyło ustaleń tematów na najbliższe trzy miesiące, informacji o planowanych na następny rok wycieczkach, kursie komputerowym, zabawie karnawałowej i niedalekiej Wigilii.

Dnia 29.11. 2019 r. uczestniczyliśmy w "Andrzejkowym marszu nordic walking" zorganizowanym przez panów Andrzeja Mrowca i Piotra Giecewicza.
Celem naszego wyjazdu autobusowego był klasztor pocysterski w Jemielnicy, po którym oprowadzał nas wójt Jemielnicy i miejscowy przewodnik.
W wyjeździe uczestniczył nasz burmistrz Joachim Wojtala i niecodzienni goście przez niego zaproszeni : olimpijczycy Jacek Wszoła i Janusz Trzypizur. Pan Jacek Wszoła poprowadził z nami rozgrzewkę  przed marszem z kijami.


Wyjazd zakończył się ciepłym poczęstunkiem w Gąsiorowicach w bardzo urokliwej i  klimatycznej restauracji  "Tłusta gąska".

Wzruszająca historia zrównanego z ziemią dobytku i domu zmarłej sąsiadki  oraz chęci zatrzymania śladów przeszłości i ludzkiego życia była u podstaw spotkania w Choruli.
Na zaproszenie Stowarzyszenia "Wykuwamy Przyszłość w Choruli" ( m.in. Państwa Marii i Dariusza Wandrowskich  ) uczestniczyliśmy dnia 27.11.2019 r. w wyjątkowej wystawie i wykładzie pt. " We szranku u Oumy" czyli historii o tym jak baba z miasta Namysłowa, a chłop z Galicji ze wsi Wygon zza twierdzy Przemyskiej na Śląsk  zjechali, a ciekawość ich wzięła co Ouma w szafie mają i czym faltynrok od spódnicy z falbanami, a plisynrok od spódnicy plisowanej się różni i co jeszcze do ubrania się w szafie miała.
W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Archiwum Państwowego w Opolu m.in. prof. Mirosław Lenart i prof. Małgorzata Iżykowska , która przedstawiła wykład o stroju śląskim.  

Dnia 20.11.2019 r, spotkaliśmy się na wykładzie pań Helgi  Bieniusy i Marii Lepich, które opowiedziały historię odnalezionych na strychu 700 płytek szklanych ze zdjęciami sprzed 100 lat.
Historia rodzinna teścia pani Lepich, będącego fotografem amatorem społeczności Żyrowej i Oleszki jest źródłem unikatowej wiedzy i dokumentacji  zwyczajów  rodzinnych, zabawy dzieci,  pracy, chrzcin, komunii świętej, ślubów, pogrzebów. Piękne opowieści inspirujące nas do przyglądania się historii naszych rodzin.

Dnia 15 listopada 2019 r. spotkaliśmy się w gogolińskiej Nutce Cafe na trzeciej części wykładów prof. Franciszka Marka w cyklu "Wkład Ślązaków w kulturę Polski i Europy". 
Tym razem wysłuchaliśmy biografii wybitnych księży :

Józefa Szafranka – polski ksiądz katolicki, działacz społeczny, polityczny, tłumacz, autor i wydawca. Przeciwstawiający się germanizacji, z uwagi na charakter swojej działalności nazywany Śląskim Rejtanem.

Konstantego  Damrota  ps. Czesław Lubiński – duchowny katolicki, poeta, pisarz i działacz górnośląski.

Norberta Bonczyka – ksiądz katolicki, poeta, autor artykułów do „Zwiastuna Górnośląskiego”, działacz narodowy na rzecz polskości Górnego Śląska, tłumacz liryki niemieckiej zwany „Śląskim Homerem”.

Na zaproszenie biblioteki w Gogolinie wielu seniorów z UTW uczestniczyło 24.10.2019 r. w spotkaniu z autorką książek, poetką, arabistką  panią Tanyą Valko. Wysłuchaliśmy bardzo barwnych, egzotycznych, często niebezpiecznych historii Polek, Polaków pracujących i mieszkających w Libii, Arabii Saudyjskieji Indonezji, które stały się kanwą wielu książek pani Valko.

Dnia 17 października spotkaliśmy się na zamku w Kamieniu Śląskim z seniorami z Jablunkova, którzy odwiedzili naszą gminę w ramach rewizyty współpracujących miast.

Wysłuchaliśmy wspólnie, w pięknej sali lustrzanej, koncertu kwintetu dętego muzyków Filharmonii Opolskiej.

Rozmawialiśmy i śpiewaliśmy podczas wspólnej biesiady.

Pięknie dziękujemy organizatorom za możliwość tak wyjątkowego spotkania.

Od kilku lat członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Suchego Boru zapraszają nas, członków UTW na imprezy z kijkami. W tym roku na ich zaproszenie w dniu 13.10. na lotnisku w Nowej Wsi pod Oplem braliśmy udział w próbie bicia rekordu w ilości osób chodzących z kijami oraz imprezie sportowo - rekreacyjnej Eko - Moto -  Show, których współorganizatorami było dwóch olimpijczyków: Janusz Trzepizur i Jacek Wszoła.

Wieloletnia współpraca gminy Gogolin z czeskim Jablunkovem zaowocowała w dniach 8,9 października wycieczką seniorów z UTW do tego pięknego miasteczka.

Spotkaliśmy się tam z bardzo serdecznym przyjęciem ze strony władz miasta, pracowników Domu Kultury i seniorów.

Zwiedziliśmy prywatne Muzeum Biblii, górską wytwórnię serów oraz biesiadowaliśmy z naszymi czeskimi rówieśnikami, którzy opowiadali o swojej działalności na rzecz seniorów.

Dnia 25 września 2019 r. pojechaliśmy do Świdnicy. Tam razem z miejscowym przewodnikiem zwiedziliśmy Kościół Pokoju, świdnicki rynek, wieżę ratuszową, bazylikę. Pojechaliśmy do pięknego, zabytkowego kurortu Szczawno - Zdrój, dawnej własności Hochbergów i słynnej księżny Dejzi. To miłe uczucie przebywać w pięknych wnętrzach dawnego Grand Hotelu, hali spacerowej w zabytkowym parku im. Henryka Wieniawskiego.

Następna miejscowość na naszej trasie to Wałbrzych, w którym zobaczyliśmy zabytkowy rynek, Muzeum Porcelany, Starą Kopalnię – duży obiekt po rewitalizacji, a skończyliśmy ten dzień w wyśmienitym Hotelu „ Piotr” w Boguszycach – Gorcach.

Kolejnego dnia zwiedzaliśmy z przewodnikiem zespół klasztorny i kościoły w Krzeszowie.

Spacerowaliśmy po przedwojennym kurorcie leczącym choroby płuc Sokołowsku, gdzie mieszkał kiedyś Hauptman – niemiecki noblista i Krzysztof Kieślowski – polski reżyser dokumentalny i fabularny.

W wycieczce uczestniczyło 48 członków UTW. Przygotowanie wycieczki dla tylu osób wymagało wiele pracy: przeglądania stron internetowych, przed dokonaniem wyboru hotelu, rozmów telefonicznych, ustaleń mailowych. Trud organizacyjny się opłacił, bo uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wszystkich punktów programu wycieczki.

Wycieczka była finansowana ze składek członków UTW oraz dofinansowana przez Urząd Miasta Gogolina w ramach oferty realizacji zadania publicznego.

Zajęcia w GOK

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony