Minione wydarzenia ATW

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie (30.05.2019 r.) z dietetyczką  panią Agnieszką Wasiak - Szufnarowską  dotyczyło zdrowej diety w profilaktyce cukrzycy i diety dla osób chorych na cukrzycę.

Poznaliśmy mechanizmy trawienia , funkcję wątroby i trzustki. Uczyliśmy się tworzyć jadłospis z potrawami o niskich indeksach glikemicznych. Bardzo przydatna życiowo wiedza.
Osoby nieobecne na wykładzie zachęcamy do obejrzenia na You Tubie filmu dokumentalnego pt. " Cały ten cukier".

Dzień Matki był okazją do uroczystego spotkania ( 23 maja 2019 r. ) członków UTW.
Naszemu świętowaniu towarzyszyły występy dwóch pań z krapkowickiego Klubu Pasja : Joanny Zelent i Jolanty Cichackiej, które śpiewały utwory o matce i miłości. Dziękujemy.
Dzięki uprzejmości pani starosty Sabiny Gorzkuli mogliśmy również zapoznać się z  wyjątkową wystawą  zdjęć i życiorysów matek niepełnosprawnych i matek dzieci niepełnosprawnych przygotowaną przez Opolskie Stowarzyszenie Rehabilitacji i Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego.

W minioną środę, 22 maja 2019 r. ( zgodnie z harmonogramem comiesięcznych wypraw ) grupa 16 członków UTW wyjechała na wycieczkę rowerową. Panowie Jerzy Długosz i Seweryn Sapok poprowadzili nas pięknymi drogami leśnymi do legendarnego dla gminy Gogolin miejsca jakim jest Szpica. Pan Jerzy Długosz przedstawił nam historię geologiczną pasma wzgórz oraz historię i legendy związane z tym urokliwym miejscem. Dziękujemy

Ostatnie z cyklu spotkań ( 16.05.2019 r. )   z paniami rehabilitantkami Dorotą  Jaszkowic i Natalią Konieczną było bardzo ciekawym podsumowaniem  i przypomnieniem dotychczasowej wiedzy.

Forma losowanych pytań dotyczących różnych dolegliwości mobilizowała do uważności i przekazywała praktyczne rady dotyczące profilaktyki zdrowia i samoleczenia.

Najpierw zwiedziliśmy z przewodnikiem zabytkowy Nikiszowiec.

Indywidualnie oglądaliśmy Muzeum na Nikiszowcu ( miejską pralnie, wyposażenie mieszkań z połowy XX wieku, wystawę dotyczącą orkiestr dętych i malarstwo górników ).

W Katowicach odwiedziliśmy Muzeum Śląskie w nowoczesnym budynku na terenie pokopalnianym ( bardzo bogate zbiory rzeźby średniowiecznej, malarstwa i historii Śląska ).
Wieczór zakończyliśmy w najnowocześniejszej sali koncertowej w Polsce, w budynku NOSPR-u, na koncercie Koreanki Youn Sun  Nah.

Piękny zwyczaj spotkania wczesnym rankiem Wielkiego Piątku koło kapliczki na bagnach.

Atmosfera wyjątkowej chwili.  Obmywanie się wodą ze źródełka, wspólnie odmówiona  droga krzyżowa i życzenia świąteczne podczas

dzielenia się jajkiem. Piękne uczucie wspólnoty dobrych znajomych, życzliwych sobie ludzi.

Kolejny wiosenny rajd rowerowy, tym razem do Żyrowej.

Dzięki radnej powiatu krapkowickiego i liderce wsi pani Heldze Bieniusie poznaliśmy ponad 700 - letnią historię wsi , historię kolejnych rodów właścicieli wsi i pięknego pałacu, w  którym trwają obecnie intensywne prace remontowe.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy i pięknego języka pani Bieniusy, którą na pewno zaprosimy do siebie na kolejne wykłady.

To miłe spotkanie ( 11.04.2019 r. ) większości członków UTW z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Składaliśmy sobie serdeczne życzenia, wspominaliśmy zwyczaje świąteczne panujące w naszych rodzinnych domach,

częstowaliśmy się świątecznymi wypiekami.

Drugie spotkanie ( 4.04. 2019 r. ) z prof. Franciszkiem Markiem, który mówił o wkładzie Ślązaków w kulturę Polski i Europy.

Tym razem profesor przestawił sylwetki: wybitnego pedagoga, muzykologa i kompozytora Józefa Elsnera urodzonego w Grodkowie i poetę z  Łubowic pod Raciborzem Josepha von Eihendorfa.

Kolejne postaci wybitnych Ślązaków poznamy na trzecim, jesiennym spotkaniu z profesorem.

Spotkanie 28.03. rozpoczął nasz kolega Jan Bochen, który podzielił się swoją  wiedzą o możliwościach korzystania, przez osoby niepełnosprawne, z dofinansowania z PEFRON-u.

Kolejne spotkanie z dietetyczką panią Agnieszką Wasiak - Szufnarowską uczącą nas w formie warsztatowej jak gotować potrawy działające przeciwzapalnie.

Przyszła wiosna.

Do naszych dotychczasowych aktywności dołączamy comiesięczny rajd rowerowy.

Dnia 27.03. grupa 15 osób spotkała się przy kamieniach pod lasem, skąd wyruszyliśmy przez Wygodę do Domu Rekolekcyjnego Heliosz w Jasionej.

Na miejscu spotkaliśmy się z gospodarzem, księdzem Romanem Hoszem, który opowiedział nam 25 - letnią historię tego niezwykłego miejsca, jego misję, formy działania.

Wakacje 2019