Minione wydarzenia ATW

We wtorek 20  listopada 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbył się wykład, urodzonego w Gogolinie, Profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Reinharda Kulessy, członka Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych pod Krakowem, który ośmiokrotnie przebył swoje indywidualne Camino do Sanktuarium w Santiago de Compostella.

Słuchacze poznali historię chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, która sięga 1000 lat.

Kolejne, ważne spotkanie z człowiekiem wielkiej erudycji, pierwszym rektorem Uniwersytetu Opolskiego prof. Franciszkiem Markiem. Spotkanie 22 listopada 2018 r. dotyczyło "Wkładu Ślązaków w kulturę Polski i Europy". Jak powiedział prof. "Polska weszła do Europy poprzez Śląsk". Wykład dotyczył średniowiecza i renesansu, dlatego opowieści o kolejnych epokach historycznych wysłuchamy na następnym  wykładzie planowanym na 1 marca 2019 r.

Zapraszamy!

W czwartek 15 listopada 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu z psychologiem panią Ewą Krancioch - Schynol pt. „Psychologiczne aspekty starzenia się, jak sobie z tym radzić”, dotyczącym objawów starzenia się, sposobów  opóźniana ich i rehabilitacji układu nerwowego.

Ciekawość nowej wiedzy, zgromadziła 18 października 27 osób na spotkaniu z paniami podolog.
Dowiedzieliśmy się jakie są normy dbania o stopy , paznokcie oraz choroby stóp, w których może pomóc  podolog. Jak rozpoznać odciski, modzele, brodawki, grzybice stóp, paznokci i jak je leczyć. Czym i jak pielęgnować stopy na co dzień. Gdzie szukać pomocy w razie trudności.
Bardzo pożyteczna wiedza - dziękujemy.

Udało się wyjechać z domu na dwa dni.
Dnia 3,4 października grupa 52 osób wyjechała na wycieczkę do Szczawnicy.
Po drodze  pan Jerzy Długosz przypomniał nam informacje o pasmach gór polskich, ich charakterystykę i walory turystyczno - krajobrazowe.
Dziękujemy za tą wiedzę.

Szczawnicę zwiedzaliśmy z przewodnikiem PTTK . Poznaliśmy historię rodów będących założycielami i właścicielami uzdrowiska, oraz walory zdrowotne mikroklimatu i wód leczniczych.

Spacerowaliśmy po pięknym parku zdrojowym, promenadą nad Grajcarkiem,  Dunajcem. Odwiedziliśmy schronisko " Orlica".
Jesień i piękna pogoda, w spokojnym uzdrowisku po sezonie, zrelaksowała nas wszystkich.

Dzięki zaproszeniu Biblioteki Miejskiej w Gogolinie organizującej 29.09.2018 r. rajd rowerowy szlakiem gogolińskich kapliczek, uczestniczyliśmy w imprezie turystyczno - edukacyjnej.
Przejechaliśmy na rowerach 14 km dowiadując się przy okazji wielu bardzo ciekawych informacji o historii kapliczek i ich patronów przekazywanych przez pana Jerzego Długosza.
impreza zakończyła się regionalnym poczęstunkiem w restauracji "Karolinka".

Piękne pożegnanie lata odbyło się, po raz kolejny,  w restauracji "Centrum ".
Dnia 20 września 2018 r. przy akompaniamencie muzyki naszej młodości tańczyliśmy i bawiliśmy się. Gimnastyka w tańcu leczy nasze obolałe kości -mówili niektórzy.
Zapraszamy do nas.

Dnia 15 września 2018 r. grupa 19 osób wyjechała do Suchego Boru na III Opolski Marsz Nordic Walking.
Uczestnicy pokonywali piękną  trasę przez las - 8 kilometrów w grupie zawodów na czas lub 5 km trasę dla amatorów.
Atrakcją tegorocznego marszu była rozgrzewka i instruktaż chodzenia z kijkami twórcy nordic walking Marko Kantanevy z Finlandii.
Dziękujemy organizatorom za kolejne zaproszenie.

Dzięki paniom rehabilitantkom Dorocie Jaśkowiec i Natalii Koniecznej uczestniczyłyśmy dnia 13.09. w warsztacie pt.  Kiedy łupie w kręgosłupie". Poznałyśmy budowę prawidłowego i chorego kręgosłupa i dysków.

Panie omówiły funkcje poszczególnych części kręgosłupa  oraz najczęściej występujące objawy chorobowe. Uczyłyśmy się prawidłowego wykonywania ćwiczeń wzmacniających kręgosłup i przeciwdziałających bólom.

Gogoliński żniwniok w niedzielę 9 września był dla 21 osób z UTW okazją pokazania się całej społeczności Gogolina, a dla niektórych zachętą do przyłączenia się do tej grupy seniorów.

Zapraszamy do nas.

Najpierw powspominaliśmy najprzyjemniejsze wydarzenia minionych wakacji, a potem ustalaliśmy kolejne tematy i terminy spotkań, nasz udział w nadchodzącym żniwnioku.
Podjęliśmy uchwałę o kupnie nowego aparatu fotograficznego.