Podsumowanie Roku 2020

Wydawać by się mogło, że z powodu pandemii w kulturze nic się nie działo. Nic bardziej mylnego. Mamy za sobą kolejny intensywny rok, a dużą rolę w komunikacji z widzami odegrała nasza strona internetowa oraz profil Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie na Facebook’u!

KULTURA W KWARANTANNIE

Rok 2020 był rokiem pandemii. Odwołane koncerty, wydarzenia kulturalne i ograniczenia zgromadzeń. Jednak nie jest prawdą twierdzenie, że w kulturze nic się nie działo. Wręcz przeciwnie! Mamy a sobą kolejny intensywny rok pełen nowych wyzwań. Większość naszych działań zmuszeni byliśmy przenieść do sieci, co stało się szansą na rozwój i dotarcie do nowych odbiorców – nie tylko z naszej gminy. Nowe forma przekazu zaowocowała powstaniem blisko 50 filmów instruktażowych. Dużą rolę w komunikacji z widzami odegrał profil Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ciągu roku zyskał około 300 nowych polubieni i ponad 400 obserwujących.

 

PRZED PANDEMIĄ

Przed pierwszym lockdownem Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie wraz z świetlicami młodzieżowymi funkcjonował w pełni normalnie w formie stacjonarnej. Na początku roku odbył się noworoczny koncert w wykonaniu zespołu iGramy z Pokusą. Udało się zorganizować VI edycję Gminnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych z udziałem dzieci i młodzieży Gminy Gogolin.

iGramy z Pokusą

Po raz kolejny odbył się Bal Przedszkolaka 2020. Tegoroczna impreza trwała 3 dni, a uczestniczyło w niej blisko 500 dzieci z przedszkoli Gminy Gogolin. 150 osób bawiło się na Samorządowym Balu Karnawałowym. Udało się zorganizować galę wręczenia nagród w IV Salonie Zwykli – Niezwykli.

Gala "Zwykli - Niezwykli"

Gwiazdą Koncertu Walentynkowego był wyjątkowy showman, gwiazda niemieckiej i śląskiej piosenki - TOBY z Monachium. Ponad 180 osób uczestniczyło w biesiadzie z okazji Tłustego Czwartku, której gościem wieczoru była gwiazda śląskiej sceny muzycznej – Bernadeta Kowalska I Przyjaciele.

Bernadeta Kowalska

Odbyło się przedstawienie z cyklu „Witajcie w naszej bajce” z udziałem młodych artystów pt. "Brzydkie Kaczątko". Gwiazdą koncertu z okazji Dnia Kobiet pt. „Muzyczny upominek dla Karoliny” był Andre, czyli Andrzej Marcysiak z zespołem.

Andre

Członkowie Klubu Seniora uczestniczyli w wielu ciekawych spotkaniach. Świętowali również uroczyście Dzień Babci i Dziadka.

Dzień Babci i Dziadka w Klubie Seniora

Początek roku obfitował w wiele ciekawych warsztatów artystycznych dla dzieci. Mimo braku śniegu dzieci bawiły się świetnie podczas ferii zimowych w Nutka Cafe oraz świetlicach młodzieżowych.

 

NOWE WYZWANIA

Prowadzenie działalności kulturalnej i misji Gminnego Ośrodka Kultury napotkało na wiele przeszkód związanych z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego na terenie kraju. Zamknięcie budynku nie stało się jednak powodem do zaprzestania działań. Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie wraz ze świetlicami młodzieżowymi przyłączył się do akcji szycia maseczek dla seniorów organizowanej przez Gmina Gogolin. W trosce o tradycję nawet w czasach pandemii pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie wspólnie zaangażowali się w wykonanie korony dożynkowej.

Tworzenie korony żniwnej

Nowa sytuacja zmusiła nas do szukania nowych sposobów komunikacji z naszymi dotychczasowymi odbiorcami, co zaowocowało rozwojem działalności w Internecie. Dzięki kreatywności pracowników powstało wiele interesujących materiałów video w ramach projektu „#ZOSTAŃ W DOMU z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gogolinie. W nagraniach pojawiły się m. in. pomysły na prace plastyczne z wykorzystaniem dostępnych pod ręką materiałów, wielkanocne inspiracje, opowiadania o regionalnych tradycjach, przepisy kulinarne, a nawet proste eksperymenty naukowe.

Plakat

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie organizował Kiermasz Bożonarodzeniowy. Pomimo pandemii nie zrezygnowaliśmy z tradycji. Przenieśliśmy się do Internetu. Nasi pracownicy już od listopada zaczęli przygotowywania, zbierając materiały i poszukując ciekawych inspiracji. W ten sposób powstały własnoręcznie wykonane unikatowe ozdoby i prezenty.

Kiermasz online

W grudniu 2020 r. Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie zorganizował konkurs na Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową. Konkurs adresowany był do mieszkańców Gminy Gogolin; zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Konkurs na Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową

W przepięknej scenografii na scenie Gminnego Centrum Kultury w Gogolinie odbył się wyjątkowy koncert bożonarodzeniowy z udziałem gwiazd śląskiej estrady. Gospodynią Koncertu była Bernadeta Kowalska. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Duet Karo, Wesoła Biesiada i Krzysztof Pietrzak. Mimo pandemii widzowie mogli obejrzeć premierowe nagranie za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube na kanale „szlagierowo.pl”. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz współpracy z Agencją Imprezownia – Woja.

Świąteczny koncert online

DZIAŁALNOŚĆ W CZASIE POLUZOWANYCH OBOSTRZEŃ

Mimo licznych obostrzeń związanych z koronawirusem i licznych wymogów sanitarnych udało się nam zorganizować zajęcia wakacyjne zarówno w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie jak i we wszystkich świetlicach młodzieżowych.

Wakacje 2020

Podczas Gminnych Uroczystości Święta Plonów „Żniwniok 2020” organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnego korowodu oraz części artystycznej. Przed budynkiem Gminnego Centrum Kultury można było podziwiać korony żniwne przygotowane przez sołectwa Gminy Gogolin.

Żniwniok 2020

Tuż przed mikołajkami przeprowadziliśmy akcję, w ramach której były rozdawane drobne upominki na długie jesienno-zimowe wieczory w postaci kolorowanki z elementami tradycyjnego wzornictwa ludowego w nowoczesnej formie.

Mikołajki

DODATKOWE OSIĄGNIĘCIA

Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie zrealizował projekt pt. „Opolskie tradycje kwiatami malowane”.

Projekt składał się z 4 części. Pierwsza część to warsztaty plastyczne pt. „Zaprojektuj swój wzór” – efektem, których było wydanie kolorowanki w ilości 1000 sztuk z projektami uczestników warsztatów. Warsztaty przeprowadziła twórczyni ludowa, pani Barbara Herok, która od wielu lat pielęgnuje tradycyjne zdobnictwo opolskie i prowadzi różne zajęcia w tym zakresie. Warto podkreślić, iż warsztaty prowadzone były „pod okiem” profesjonalistów, co poświadcza wysoką wartość merytoryczną prowadzonych działań. Projekt dofinansowany był ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 oraz budżetu Województwa Opolskiego.

"Opolskie wzory kwiatami malowane"