Minione wydarzenia ATW

Dnia 13 lutego 2020 r. członkowie UTW spotkali się w restauracji "Centrum".
Była to świetna zabawa taneczna przy muzyce lat 70- tych i współczesnych przebojów muzyki popularnej. Wszyscy tańczyliśmy od pierwszego do ostatniego utworu i było nam mało - okazało się  że mamy świetną kondycję do tańca.
Postaramy się  spotykać tanecznie częściej.

Dnia 6 lutego na comiesięcznym spotkaniu członków UTW świętowaliśmy 80 urodziny pana Jerzego i pana Huberta. Były serdeczne życzenia, odśpiewane "sto lat" i pyszne słodkości od jubilatów.

Po długim okresie niewidzenia było wiele spraw organizacyjnych, zapisy na :

• zabawę karnawałową - 13.02.
  • lekcję bioróżnorodności w Mosznej - 19.02.
  • spartakiadę seniorów - 22.02.
  • śledzikowy marsz nordic walking - 25.02.
  • kurs komputerowy- 4.03.
  • kurs j. angielskiego 6.03.
  • kolejny wyjazd do teatru - 13.03.

Do naszego grona dołączyły panie Klaudia i Teresa.

W piętek 31 stycznia 2020 r. grupa 50 seniorów wyjechała autobusem do Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Obejrzeliśmy współczesną sztukę teatralną dotyczącą rasizmu i nietolerancji pt. "Czarna skóra, białe maski".

Dnia 30 stycznia 2020 r duża grupa członków UTW uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską w Gogolinie.
Gościem spotkania był olimpijczyk i mistrz świata w skoku o tyczce Władysław Kozakiewicz. Wysłuchaliśmy dwugodzinnej opowieści o sukcesach i trudnościach czasu stanu wojennego sportowca mieszkającego od 1985 roku koło Hannoveru w Niemczech.

W czwartek 19 grudnia 2019 r. 70 członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkało się w Gminnym Centrum Kultury na spotkaniu wigilijnym aby dzieląc się wspólnie opłatkiem złożyć sobie najlepsze życzenia. Zjedliśmy smaczną kolację przygotowaną przez restaurację Centrum. Gośćmi UTW byli Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, ks. Aleksander Sydor i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie p. Ewa Wiora, którzy składali seniorom świąteczne i noworoczne życzenia. Dzięki obecnej Wędrującej Kapeli mogliśmy kolędować przy akompaniamencie „żywej” muzyki.

Comiesięczne spotkanie członków UTW odbyło się 5.12.2019 r. w sali GOK-u.
Dotyczyło ustaleń tematów na najbliższe trzy miesiące, informacji o planowanych na następny rok wycieczkach, kursie komputerowym, zabawie karnawałowej i niedalekiej Wigilii.

Dnia 29.11. 2019 r. uczestniczyliśmy w "Andrzejkowym marszu nordic walking" zorganizowanym przez panów Andrzeja Mrowca i Piotra Giecewicza.
Celem naszego wyjazdu autobusowego był klasztor pocysterski w Jemielnicy, po którym oprowadzał nas wójt Jemielnicy i miejscowy przewodnik.
W wyjeździe uczestniczył nasz burmistrz Joachim Wojtala i niecodzienni goście przez niego zaproszeni : olimpijczycy Jacek Wszoła i Janusz Trzypizur. Pan Jacek Wszoła poprowadził z nami rozgrzewkę  przed marszem z kijami.

Wyjazd zakończył się ciepłym poczęstunkiem w Gąsiorowicach w bardzo urokliwej i  klimatycznej restauracji  "Tłusta gąska".

Wzruszająca historia zrównanego z ziemią dobytku i domu zmarłej sąsiadki  oraz chęci zatrzymania śladów przeszłości i ludzkiego życia była u podstaw spotkania w Choruli.
Na zaproszenie Stowarzyszenia "Wykuwamy Przyszłość w Choruli" ( m.in. Państwa Marii i Dariusza Wandrowskich  ) uczestniczyliśmy dnia 27.11.2019 r. w wyjątkowej wystawie i wykładzie pt. " We szranku u Oumy" czyli historii o tym jak baba z miasta Namysłowa, a chłop z Galicji ze wsi Wygon zza twierdzy Przemyskiej na Śląsk  zjechali, a ciekawość ich wzięła co Ouma w szafie mają i czym faltynrok od spódnicy z falbanami, a plisynrok od spódnicy plisowanej się różni i co jeszcze do ubrania się w szafie miała.
W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Archiwum Państwowego w Opolu m.in. prof. Mirosław Lenart i prof. Małgorzata Iżykowska , która przedstawiła wykład o stroju śląskim.

Dnia 20.11.2019 r, spotkaliśmy się na wykładzie pań Helgi  Bieniusy i Marii Lepich, które opowiedziały historię odnalezionych na strychu 700 płytek szklanych ze zdjęciami sprzed 100 lat.
Historia rodzinna teścia pani Lepich, będącego fotografem amatorem społeczności Żyrowej i Oleszki jest źródłem unikatowej wiedzy i dokumentacji  zwyczajów  rodzinnych, zabawy dzieci,  pracy, chrzcin, komunii świętej, ślubów, pogrzebów. Piękne opowieści inspirujące nas do przyglądania się historii naszych rodzin.

Dnia 15 listopada 2019 r. spotkaliśmy się w gogolińskiej Nutce Cafe na trzeciej części wykładów prof. Franciszka Marka w cyklu "Wkład Ślązaków w kulturę Polski i Europy".
Tym razem wysłuchaliśmy biografii wybitnych księży :

Józefa Szafranka – polski ksiądz katolicki, działacz społeczny, polityczny, tłumacz, autor i wydawca. Przeciwstawiający się germanizacji, z uwagi na charakter swojej działalności nazywany Śląskim Rejtanem.

Konstantego  Damrota  ps. Czesław Lubiński – duchowny katolicki, poeta, pisarz i działacz górnośląski.

Norberta Bonczyka – ksiądz katolicki, poeta, autor artykułów do „Zwiastuna Górnośląskiego”, działacz narodowy na rzecz polskości Górnego Śląska, tłumacz liryki niemieckiej zwany „Śląskim Homerem”.

Na zaproszenie biblioteki w Gogolinie wielu seniorów z UTW uczestniczyło 24.10.2019 r. w spotkaniu z autorką książek, poetką, arabistką  panią Tanyą Valko. Wysłuchaliśmy bardzo barwnych, egzotycznych, często niebezpiecznych historii Polek, Polaków pracujących i mieszkających w Libii, Arabii Saudyjskieji Indonezji, które stały się kanwą wielu książek pani Valko.