Dożynki to podziękowanie za udane plony, to także podsumowanie całorocznej, ciężkiej pracy rolników. Tegoroczny Żniwniok rozpoczął się uroczystą mszą świętą oraz barwnym korowodem z wozami i koronami żniwnymi. W bieżącym roku gospodarzem Dożynek było sołectwo Górażdże. Korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą Górażdże Cement SA, wyruszył o godz. 14:00 i przemaszerował kolorowymi ulicami wsi Górażdże. W przemarszu uczestniczyły władze samorządowe, zaproszeni goście z miast partnerskich, delegacje sołectw i jednostek organizacyjnych. Na czele korowodu niesiono sztandar figurę Św. Urbana patrona rolników.
O godz. 1500 rozpoczęła się oficjalna część Gminnych Uroczystości Dożynkowych. Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala powitał wszystkich zebranych, po czym przy dźwiękach pieśni: „Boże z Twoich rąk żyjemy" starostowie dożynkowi Anna Wicher i Tomasz Gałecki przekazali burmistrzowi bochen chleba upieczony z tegorocznych ziaren.


Sylwetki starostów dożynkowych:

  • Anna Wicher – mieszkanka Górażdży, wraz z synami prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej. Gospodarstwo dysponuje 15 hektarowym areałem rolnym.
  • Tomasz Gałecki – mieszkaniec Górażdży, reprezentuje najmłodsze pokolenie górażdżańskich rolników. Z pasją poświęca się hodowli koni rasy śląskiej.

Pan Burmistrz przekazał również dożynkowe bochny wszystkim sołtysom oraz przedstawicielom delegacji z miast partnerskich.
„Z wielką pokorą i szacunkiem przyjmuję ten chleb, mam nadzieję, że nie zabraknie go na żadnym stole..." - powiedział pan burmistrz przyjmując chleb i zaprosił wszystkich na symboliczną kromkę dożynkowego chleba, którym podzielił się z zebranymi.


Po zakończeniu oficjalnej części rozpoczęły się prezentacje artystyczne. Na scenie prezentowały się między innymi Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA, grupa mażoretek z Gogolina, dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Górażdżach, Andrea Polański z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gogolinie, Zespół Folklorystyczny Szwarne Dziołchy z Górażdży oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina.



Po prezentacjach artystycznych nadszedł moment, na który wszyscy czekali, a mianowicie ogłoszenie wyników konkursów. Podczas tegorocznych dożynek odbywały się dwa konkursy: Konkurs koron żniwnych, wozów korowodowych i wystaw płodów rolnych oraz Konkurs na najpiękniejszą kompozycję roślinno – kwiatową.
Komisja konkursowa w składzie: Grażyna Czekała, Marta Wiora, Krzysztof Klama, Jerzy Rej dokonała oceny koron żniwnych, wozów korowodowych i wystaw płodów rolnych.

Korony żniwne


I miejsce
kategoria - korona ziarnkowa: Odrowąż, Kamień Śl. (nagroda – po 500 zł)
kategoria - korona kłosowa: Gogolin – Strzebniów (nagroda – 500 zł)
kategoria - korona mieszana: Górażdże, Gogolin – Karłubiec (nagroda – po 500 zł)
Komisja typuje na dożynki wojewódzkie koronę z Sołectwa Górażdże.

II miejsce
kategoria – korona kłosowa: Kamionek, Malnia (nagroda – po 400 zł)
kategoria – korona mieszana: Chorula, Obrowiec (nagroda – po 400 zł)

III miejsce
kategoria – korona kłosowa: Dabrówka, Zakrzów (nagroda – po 300 zł)

 

Wozy korowodowe


I miejsce
Gogolin – Karłubiec, Górażdże (nagroda – po 200 zł)

II miejsce

Malnia, Kamień Śl., Zakrzów (nagroda – po 150 zł)

III miejsce

Chorula, Obrowiec, Odrowąż, Dąbrówka, Kamionek (nagroda – po 100 zł)

Wyróżnienia
Gogolin – Karłubiec - za ogólny wyraz artystyczny (nagroda - 200 zł)
za poszczególne scenki rodzajowe: „Strajk niosek" (Zakrzów), „Sexiwapno" i „Kipa" (Górażdże) (nagroda – po 150 zł)

  • Przyznano wyróżnienie DSS w Kamionku za piękne wykonanie wizerunku św. Barbary (nagroda – 100 zł),
  • Nagrodę Specjalną Burmistrza Gogolina dla Sołectwa Górażdże za całokształt prac związanych z przygotowaniem Dożynek Gminnych „Żniwniok 2013" (nagroda 1400 zł),
  • Nagrodę Specjalną Burmistrza Gogolina oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie dla Sołectwa Obrowiec za propagowanie twórczości ludowej w dziedzinie kroszonkarstwa (nagroda – 200 zł).

 

Wystawa płodów rolnych

I miejsce
Górażdże, Kamień Śl., Gogolin – Strzebniów (nagroda – po 200 zł)
II miejsce
Chorula, Dąbrówka, Obrowiec, Odrowąż, Kamionek, Gogolin – Karłubiec, Malnia, Zakrzów (nagroda – po 150 zł)

Konkurs na „Najpiękniejszą kompozycję roślinno – kwiatową"
Do konkursu przedstawiono 24 kompozycje, które oceniła komisja w składzie: Barbara Jaskólska, Dorota Kłeczek, Agnieszka Pyka.

I miejsce
Sołectwo Zakrzów (nagroda - 350 zł)
Gogolin Centrum – Klub Seniora II (nagroda - 350 zł)
Sołectwo Malnia (nagroda - 350 zł)

II miejsce
Grupa Seniorów z Obrowca (nagroda - 250 zł)
Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie (nagroda - 250 zł)
Sołectwo Dąbrówka (nagroda - 250 zł)

III miejsce
Przedszkole Górażdże (nagroda -150 zł)
Stowarzyszenie „Piękny Skrawek Gogolina - Strzebniów (nagroda – 150 zł)
Świetlica Środowiskowa Górażdże (nagroda -150 zł)

Wyróżnienia
Świetlica Środowiskowa Obrowiec (nagroda – 100 zł)
Sołectwo Górażdże (nagroda – 100 zł)
Sołectwo Kamionek (nagroda – 100 zł)

Po ogłoszeniu wyników nadszedł czas na gwiazdę wieczoru, którą podczas tegorocznego Święta Plonów była Halina Mlynkova z zespołem. Do późnych godzin wieczornych w namiocie trwała zabawa taneczna z zespołem Record.