Gimnastyka

W każdy wtorek i czwartek o godzinie 10 - tej ćwiczymy w dużej sali Domu Kultury w Gogolinie pod okiem instruktora - rehabilitanta.

TAŃCE

We wtorki o godzinie 16:30 uczymy się tańców ludowych pod okiem tancerza z Gliwic, pana Jacka Nowosielskiego.

BIŻUTERIA

Dnia 12.10. 2017 r. razem z panią Krystyną Kozdraś z Choruli tworzyłyśmy indywidualną, oryginalną biżuterię.

ZDROWIE

Dnia 19.10.2017 r. rozpoczęliśmy ( 24 osoby ) uczestnictwo w dużym projekcie organizowanym przez pana Andrzeja Mrowca z Gminnego Ośrodka Zdrowia pn.” Ruch , zdrowa dieta, edukacja i opieka krokiem do szczęśliwej i pogodnej jesieni życia”. Zapoznaliśmy się z założeniami projektu.

Wysłuchaliśmy wykładu pani dietetyk Agnieszki Wasiak – Szufranowskiej o informacjach zawartych na kodzie kreskowym kupowanych produktów spożywczych. Dzięki tej wiedzy bardziej świadomie wybierzemy zdrową żywność i nie damy się zwieść wszech obecnym reklamom.

Chętni poddali się badaniu poziomu cukru we krwi i spirometrii sprawdzającej wydolność oddechową.

INAUGURACJA

Uroczysta inauguracja działalności Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku dnia 26.10.2017 r. w obecności wielu zacnych gości .

Wykład inauguracyjny o historii uniwersytetów ludowych poprowadził prof. dr hab. Franciszek Marek. Profesor Marek w sposób szczegółowy, wnikliwy przedstawił historię szkolnictwa od czasów starożytnej Grecji i Rzymu poprzez Oświecenie do współczesności.

W części artystycznej spotkania pan Herbert Kasner przy akompaniamencie pani Doroty Łakomy zaśpiewał Kujawiaka Henryka Wieniawskiego.

PROFESOR PONIKOWSKA

27.10. 2017r. liczna grupa słuchaczy UTW wzięła udział w spotkaniu z krajowym konsultantem wodolecznictwa z Ciechocinka panią prof. dr hab. Jreną Ponikowską. Najpierw obejrzeliśmy film „Moje leczenie wodą” poświęcony pracy i karierze naukowej pani profesor, potem bohaterka spotkania omówiła najważniejsze zagadnienia lecznictwa sanatoryjnego w Polsce.

CHOINKI

14.11.2017 r. zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie „ Okaż Serce Innym” na warsztaty kreatywne podczas, których wykonywaliśmy oryginalne choinki.

WARSZTATY KULINARNE

Dnia 15.11.2017 r. uczestniczyliśmy ( 23 osoby ) w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez dietetyczkę panią Agnieszkę Wasiak – Szufranowską. Mottem przewodnim spotkania była wegetariańska, cudownie rozgrzewająca jesienna kuchnia na co dzień. Podzieliliśmy się na 5 grup. Każda grupa przygotowywała inną potrawę, by to :
1. Zupa marchwiowo – imbirowa z czerwona soczewicą
2. Dyniowo – kokosowe puree z kaszą
3. Sałatka z kapustą i ciecierzycą
4. Pesto z jarmużu
5. Sałatka z pieczonych buraków

Oprócz cennych i smacznych przepisów zdobyliśmy wiedzę na temat właściwości zdrowotnych produktów., a udział w warsztatach pozwoli urozmaicić nasze codzienne jadłospisy.

REGINA KALA – SZULC

Spotkanie promujące kolejną książkę pani Reginy Kalii – Szulc pt.” Posługa Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w latach 1895 - 2015”

Niezwykła opowieść o wielce zasłużonych dla historii Gogolina siostrach boromeuszkach założycielkach gogolińskiego szpitala, przedszkola, Szkoły Gospodarstwa Domowego.

DEMENCJA

22.11.2017 r. Dwudziestoosobowa grupa słuchaczy UTW wysłuchała wykładu mgr psychologii pani Katarzyny Byrskiej na temat chorób otępiennych t.j. demencji, choroby Alzheimera i.t.p.

ANDRZEJKI

30.11.2017 r. andrzejkowy masz nordic walking w zimowej aurze Dobrej.

Grupę 45 uczestników rekreacyjnego spaceru oprowadzali państwo Goleniowie znawcy historii i atrakcji miejscowości.

GERIATRA

Mikołajkowe spotkanie z geriatrą w sali Urzędu Miasta organizowane przez miejski wydział zdrowia.

Pani Magdalena Socha koordynująca projekt badawczy realizowany przez lekarzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przedstawiła jednostkę chorobową „Zespół kruchości w życiu” zwany FRAILY. Nie jest to synonim starości ani niepełnosprawności, natomiast choroby towarzyszące są czynnikiem ryzyka FRAILY. Konsekwencją choroby jest zależność od innych.

Pani Socha zakończyła swoją prezentację ważną sentencją : „ Nigdy nie jest się na tyle starym, żeby nie móc poczuć się lepiej”

WIGILIA

Uroczyste spotkanie wigilijne w restauracji Karolinka, w którym uczestniczyli pan burmistrz Joachim Wojtala, dyrektor biblioteki pani Ewa Bury, ksiądz Aleksander Sydor i pięćdziesięciu trzech członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wigilię rozpoczął tradycyjnie ksiądz proboszcz Ewangelią i modlitwą, potem były życzenia świąteczne i noworoczne prezes stowarzyszenia, pana burmistrza oraz wspólne kolędowanie przy akompaniamencie panów Juliana Kuklewskiego i Kazimierza Ferta.

Trudno było się nam rozstać po takim uroczystym, serdecznym i rodzinnym spotkaniu.