Żniwniok 2023

Tegoroczne Gminne Święto Plonów odbyło się 10 września na Placu Benedyktyńskim w Gogolinie. Współorganizatorem dożynek była dzielnica Gogolin-Karłubiec.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza św. dziękczynna w intencji wszystkich rolników gminy Gogolin oraz ich rodzin w Kościele Parafialnym św. Anny i św. Joachima w Gogolinie-Karłubcu. W mszy św. koncelebrowanej przez ks. Huberta Sklorza oraz ks. Stanisława Kołodzieja uczestniczyli przedstawiciele gogolińskiego samorządu oraz członkowie delegacji z miast partnerskich, a także zaproszeni goście. O oprawę muzyczną zadbała Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic. Na ręce ks. Huberta Sklorza, bochen chleb złożyli starostowie dożynkowi: Anna Wolska i Józef Malkusz, a asystentami dożynkowymi byli: Joanna i Paweł Chudalla. Poświęcone zostały także przyniesione przez rolników, ogrodników i sadowników tegoroczne plony. Tradycyjnie, wszyscy uczestnicy porannej sumy otrzymali symboliczny bochenek chleba.

W godzinach popołudniowych przez centrum miejscowości – ulicami Wyzwolenia i Kościelną na Plac Benedyktyński przeszedł barwny korowód, na czele z Orkiestrą Dętą Górażdże Cement SA. Można było podziwiać pięknie przyozdobione przyczepy, wozy z humorystycznymi scenkami rodzajowymi, bogato zdobione – misternie wykonane korony oraz wieńce dożynkowe, czy płody rolne lokalnych rolników, ogrodników i działkowców. W przemarszu wzięli udział również przedstawiciele miast partnerskich, przedstawiciele sołectw i dzielnic, Stadtkapelle Schongau, Zespół Mażoretek Asanka, Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic, a także przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, stowarzyszeń i lokalnych grup działania, jak również uczestnicy konkursu „Jadą goście, jadą”.

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Reinertem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej w Gogolinie Piotrem Czokiem wręczyli nagrody w konkursach dożynkowych.

Oto tegoroczni nagrodzeni:

wozy korowodowe

I miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymali: Sołectwo Kamień Śląski, Sołectwo Kamionek, Sołectwo Zakrzów oraz Dzielnica Gogolin-Karłubiec.

II miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymują: Sołectwo Chorula, Sołectwo Obrowiec, Sołectwo Odrowąż, Sołectwo Dąbrówka oraz Sołectwo Górażdże.

wystawa płodów

I miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymały: Sołectwo Chorula, Sołectwo Kamień Śląski, Sołectwo Kamionek, Sołectwo Malnia, Sołectwo Zakrzów, Dzielnica Gogolin-Karłubiec, Dzielnica Gogolin-Strzebniów, Sołectwo Dąbrówka oraz Sołectwo Górażdże.

II miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymały: Sołectwo Obrowiec oraz Sołectwo Odrowąż.

konkurs koron żniwnych

I miejsce i nagrodę w wysokości 700 zł otrzymały: w kategorii koron ziarnkowych – sołectwo Odrowąż; w kategorii koron kłosowych – Dzielnica Gogolin-Strzebniów, sołectwo Obrowiec, sołectwo Kamień Śląski; w kategorii koron mieszanych – dzielnica Gogolin – Karłubiec, sołectwo Kamionek, sołectwo Zakrzów, sołectwo Górażdże.

II miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł w kategorii koron kłosowych – Sołectwo Chorula oraz Sołectwo Dąbrówka; w kategorii koron mieszanych – sołectwo Malnia

Wyróżnienie specjalne

Za pielęgnowanie tradycji kulturowych i za bardzo duży wkład pracy w przygotowaniu dożynek 2023 dla Dzielnicy Gogolin-Karłubiec w wysokości 2000 zł.

Jadą goście, jadą...
"Jadą goście, jadą" na 800 urodziny Gogolina!
Podczas wczorajszego korowodu dożynkowego, sołectwa, dzielnice, placówki oświatowe oraz organizacje działające na terenie gminy, przygotowały niesamowite, artystyczne prezentacje, których przewodnim tematem były miejscowe legendy, a także elementy charakterystyczne dla naszej historii i dziedzictwa kulturowego. Było m.in. 800 zakrzowskich jaj na 800-lecie Gogolina, urodzinowa malińska flaszeczka wina, oderwanzkie utopki, biali górnicy z Górażdży i wiele, wiele innych fanastycznych pomysłów.
A o to oni:
I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymali: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Publiczne Przedszkole nr 3 w Gogolinie, DSS św. Barbara w Kamionku, Sołectwo Kamionek, Dzielnica Gogolin-Karłubiec, Dzielnica Gogolin-Strzebniów, Sołectwo Malnia, Sołectwo Chorula, Sołectwo Górażdże, reprezentowane przez Stowarzyszeniową Publiczną Szkołę Podstawową, Sołectwo Dąbrówka, Sołectwo Zakrzów oraz Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Zespołem Rekreacyjno-Sportowym w Gogolinie.
II miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł otrzymali: Sołectwo Odrowąż, Sołectwo Kamień Śląski oraz Sołectwo Obrowiec.
Wyróżnienia i nagrodę w wysokości 300zł otrzymało: Publiczne Przedszkole nr 1 w Gogolinie, Przedszkole w Ogrodzie w Kamionku, Publiczne Przedszkole w Zakrzowie (filia), Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Gogolinie, Centrum Usług Społecznych w Gogolinie oraz Klub Seniora w Gogolinie.
 

W sobotę odbyła Biesiada śląsko - bawarska w ramach Międzynarodowych Dni Partnerstwa z okazji 800-lecia Gogolina. Specjalnie dla mieszkańców wystąpiła Stadtkapelle Schongau, Izabela Fojcik, Joanna Wicher oraz Ozzi Brass. Na zakończenie gości do zabawy porwał jeszcze Brassman. Wizyta Stadtkapelle Schongau zorganizowana została w ramach projektu "Muzyka, która łączy kultury" współfinasowanego ze środków Fundacji Współpracy Polski-Niemieckiej.

Było rodzinnie, kolorowo i radośnie – w gogolińskim Owocowym Ogrodzie Miejskim odbył się doroczny festyn z okazji zakończenia wakacji, organizowany przez gminne jednostki organizacyjne. Każdy znalazł coś dla siebie – były dmuchańce, występy artystyczne, strefa sportowa, zaczytany kącik, a także bajeczne animacje i zabawy dla najmłodszych. Swoje stoisko przygotowało też Centrum Usług Społecznych, które zachęcało do skorzystania z bogatej oferty bezpłatnych zajęć czy porad, organizowanych przez tę placówkę, a także do prowadzenia zdrowego i higienicznego trybu życia bez używek. Wielką atrakcją okazała się być pyszna pizza z gogolińskim motywem, wypiekana osobiście przez pracowników CUS z okazji 800-lecia naszej miejscowości oraz stoisko ze słodkim poczęstunkiem. Punktem finałowym była plenerowa prezentacja filmu pt. „Ryś – Król puszczy”, w ramach projektu finansowanego w ramach Fundacji Górażdże „Aktywni w Regionie”.

 

W niedzielę 13 sierpnia w Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim, odbył się niezwykły koncert duetu GGDuo, czyli Gabrieli i Wojciecha Gąsiorów. Był to jeden z punktów programu uroczystości metropolitalnych z okazji wspomnienia liturgicznego św. Jacka Odrowąża, patrona diecezji opolskiej i pierwszego polskiego dominikanina, który urodził się właśnie w Kamieniu Śląskim.
Koncert nosił tytuł „Moja cisza” i nawiązywał do pierwszego utworu z płyty duetu. W repertuarze znalazły się autorskie utwory Gabrieli Gąsior, wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów, oraz aranżacje Wojciecha Gąsiora, multiinstrumentalisty i producenta muzycznego - absolwentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Wśród wykonanych piosenek znalazły się takie jak: „Moja cisza”, „Być bliżej Ciebie chcę”, „Prawda”, „Las” czy „Nieznane”. Każda z nich niosła ze sobą przesłanie wiary, nadziei i miłości, a także zachęcała do refleksji nad sensem życia i relacją z Bogiem. Artyści zaprezentowali się nie tylko jako utalentowani muzycy, ale także jako świadkowie swojej wiary i małżeństwa. Podzielili się ze zgromadzoną publicznością swoimi doświadczeniami życiowymi, radościami i trudnościami, a także swoją pasją do tworzenia muzyki.
Koncert GGDuo był pięknym zwieńczeniem uroczystości metropolitalnych ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim.
 

W tym roku wakacje w Gminnym Ośrodku Kultury odbywały się w dwóch turnusach. W zajęciach brało udział ponad 50 osób. Wiele się działo przez te cztery tygodnie. Zwiedzaliśmy różne piękne zarazem ciekawe miejsca: Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Park Korzonek – Konopiska, Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny, Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie. Nie obyło się również bez wyjazdów na najnowsze seanse filmowe do kina. W firmie Hengst na "własne oczy" zobaczyliśmy jak produkuje się części do samochodów znanych marek. Przez cały okres turnusu serce Gminnego Ośrodka Kultury tętniło życiem za sprawą naszych instruktorów i dzieci. Odbywały się zajęcia kreatywno-manualne, muzyczno-rekreacyjne. W ramach współpracy z Stowarzyszeniem Kraina św. Anny odbyły się wspaniałe warsztaty, które rozpoczęły się od spotkania inaugurującego projekt „Wędrówki w cieniu wulkany”.

 

Gogoliński Plac Benedyktyński zapłonął #namaxxa za sprawą topowych wykonawców i tak fantastycznej publiczności. W całą działalność włączył się jak zawsze aktywnie Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie. Między innymi wystąpili wokaliści Studia Piosenki działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie. Nie zabrakło akcentów tanecznych, a wszystko za sprawą WTR czyli Wielka Taneczna Rewolucja. Jednocześnie w Uśmiechniętym Miasteczku można było jak zawsze pomalować buźkę oraz skręcić z balonów kreatywne figurki.

Harfę nazywa się anielskim instrumentem nie tylko ze względu na skojarzenia z dzierżącym ją w dłoniach aniołem na płótnach i obrazach. Harfa to jeden z najstarszych instrumentów świata, harfista wydobywa dźwięki muskając struny harfy koniuszkami ośmiu palców obu rąk, przez co dźwięk jest bardziej harmonijny i ciepły.
O pięknie dźwięków harfy mogła przekonać się dziś gogolińska publiczność.
02.07.2023 r. w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie obył się niecodzienny koncert światowej klasy harfisty Florian Jurzitza a poprowadził go znany publiczności gogolińskiej Jacek Woleński.
Był to niesamowity koncert. Wirtuozerskie prowadzenie strun, dźwięki harfy, w połączeniu z wnętrzem gogolińskiego kościoła, przepięknymi rzeźbami, obrazami, sprawiły, że utwory nabrały nowego niezapomnianego brzmienia i przeniosły słuchaczy w zupełnie inny wymiar.
Przypomnijmy - Florian Jurzitza od najmłodszych lat związany był z muzyką. W wieku dziesięciu lat rozpoczął lekcje gry na fortepianie, co zaowocowało w kolejnych latach nauką gry na organach w Episkopalnym Instytucie Muzyki Kościelnej diecezji Speyer. W wieku lat 16 wstąpił do Wyższej Szkoły Muzycznej w Karlsruhe, gdzie specjalizował się m.in. w grze na harfie.
Z inicjatywy Emmericha Smoli instrumentalista przez wiele lat był stypendystą Rotary Club Kaiserslautern, gdzie zdobył wiele nagród dla młodych muzyków na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i krajowym w akompaniamencie fortepianu i grając na harfie solo.
Obecnie występuje wspólnie z orkiestrami w całej Europie, gdzie gra muzykę kameralną w różnych formacjach, w tym jako solista. Regularnie pełni również rolę organisty w katolickiej wspólnocie parafialnej Otterberg.
 

Kuchnia regionalna, występy zespołów folklorystycznych, stoiska z rękodzielnictwem, wystawy fotograficzne, warsztaty naukowe dla dzieci, biesiada kaszubska, koncerty, bicie rekordu i jubileuszowa parada - tak w skrócie można podsumować wielką weekendową imprezę z okazji 800-lecia Gogolina -  Festiwal Tożsamości i Kultury Regionów oraz Międzynarodowe Dni Partnerstwa na gogolińskim Placu Benedyktyńskim (24-25.06). 

To był weekend niezapomnianych wrażeń. W sobotę i w niedzielę na mieszkańców czekały liczne stoiska promocyjne i degustacyjne. Można było m.in. skosztować serów, wypieków, kwaśnicy, gulaszu i wina; zobaczyć jak wyrabiana jest tabaka lub zakupić koniakowską koronkę, tabakiery, szydełkowe serwetki i wiklinę. Dodatkowo zorganizowano liczne warsztaty, m.in. plecenia wianków, zdobienia porcelany i kroszonek, malowania na płótnie i szkle. Można było również nauczyć się kaligrafii, czy ozdobić wzorem opolskim drewniane dekoracje. W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej z Dobkowa, dzieci mogły natomiast spróbować swoich sił w chemicznych eksperymentach. Swoje stoiska przygotowali przedstawiciele takich miejscowości i gmin jak: Kamień Śląski, Łodygowice, Jablunkov, Kysucke Nove Mesto, Zwierzyniec, Dzierżoniów, Strumień, Sławno, Wambierzyce, Swołowo, Stare Siołkowice, Zalipie, Istebna, Jemielnica, Goworów, Gniewino, Domachowo i Dobków.  

Podczas sobotniej „Regionalnej Uczty Muzycznej” na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne z całej Polski. Wystąpili: Zespół Folklorystyczny RÓŻA z Gawron, Akademia Ruchu Goworów - Gmina Międzylesie, Zespół Wokalny BIERKOWIANKI - Gmina Słupsk, Zespół Regionalny STRUMIEŃ - Gmina Strumień oraz Kapela Zwierzyniecka.

Od godz. 18.00 z przyjaciółmi z Gniewina świętowano wieloletnią współpracę, którą już za tydzień oficjalnie oba samorządy przypieczętują podpisaniem aktu partnerstwa. Wystąpili: Kapela SZCZYPIOR oraz Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina oraz Kabaret Pùrtcë. Przygotowano też nadmorskie niespodzianki degustacyjne, m.in. lokalne wypieki i śledziki. Gwiazdą wieczoru był Liber&InoRos.  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

W niedzielę w ramach Międzynarodowych Dni Partnerstwa z okazji 800-lecia Gogolina prezentowały się zespoły taneczne, orkiestry dęte i zespoły śpiewacze z Polski, Słowacji i Czech. Wystąpili: Zespół SIOŁKOWICZANKI – Gmina Popielów, Zespół Taneczny ,,50 lat+VAT” działający przy GOK w Gogolinie, Orkiestra Dęta JABLUNKOVANKA, Zwierzyniecka Kapela Ludowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łodygowic, Zespół Śpiewaczy UCIECHO-WIANKI – Gmina Dzierżoniów, Orkiestra Dęta Nova Kysučanka, dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Gogolinie, BISKUPIAŃSKI  Zespół Folklorystyczny z Domachowa – Gmina Krobia oraz Chór „NADZIEJA” – Gmina Strumień.

Podobnie jak w sobotę, na mieszkańców czekały stoiska i warsztaty. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wyroby kowali i gulasz z Kysuckeho Noveho Mesta, a także wystawy fotograficzne z Jablunkova i Zwierzyńca. Ponadto –  przygotowana została także charytatywna kawiarenka dla Tomasz Dac, dmuchańce i gastronomia. Gry i zabawy z książką w roli głównej zorganizowała też Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie.

Wieczorem ulicami Gogolina przeszła barwna Jubileuszowa Parada z udziałem kilkuset osób -  znamienitych gości, delegacji z miast i gmin partnerskich, muzyków, orkiestrantów, członków zespołów folklorystycznych, chórów, grup lokalnych, sołectw i dzielnic, placówek oświatowych i gminnych jednostek organizacyjnych.  Następnie, ponad 300 muzyków z dziesięciu orkiestr z różnych zakątków Polski oraz ze Słowacji i z Czech, pod batutą czterech dyrygentów, wykonała wspólnie utwory z okazji 800-lecia Gogolina! Oczywiście nie mogło zabraknąć „Karolinki”, którą przy akompaniamencie orkiestr zaśpiewały zespoły folklorystyczne z całej Polski, mieszkańcy, a także wszyscy goście, którzy tego dnia odwiedzili miasto Karolinki i Karlika, ustanawiając tym samym nowy rekord - bo takiej liczby osób śpiewających i grających jednocześnie, w Gogolinie jeszcze nie było! 

Zadanie realizowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego finansowanego ze środków Samorządu Województwo Opolskie

Gwiazdą wieczoru był zespół Cimbal Brothers ze Słowacji. 

Koncerty był współfinansowany ze środków Fundacji GÓRAŻDŻE - Aktywni w regionie.

 

Z żalem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci śp. Konrada Jaroscha – wieloletniego pracownika Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie.
Pan Konrad Jarosch był nie tylko naszym współpracownikiem, ale także Przyjacielem. Był człowiekiem życzliwym i serdecznym, zawsze chętnym do pomocy i współpracy. Kochał muzykę i był niezwykle oddany swojej pracy.
Najbliższej Rodzinie i Przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Msza pogrzebowa odbędzie się 14 czerwca o godz. 11.00 w kościele pw. bł. Czesława w Górażdżach.
KONRAD JAROSCH