„Od Jablunkova do Gogolina 

przyszła Karolina”

 

W dniach 31 lipiec i 1 sierpień uczestnicy XX Dni Gogolina byli świadkami  śląskiego wesela Karolinki i Karliczka, które jak tradycja nakazuje poprzedził Polterabend.

 

„Już się Karolinka do ślubu stroi”

Wszystko rozpoczęło się w letni sobotni wieczór, kiedy orszak przebierańców odwiedził młodą parę urządzając im Polter, jak to było pierwej. Fałszywy ksiądz i weselnicy, rodzice, starości i oczywiście państwo młodzi. Tłuczone szkło, mnóstwo śmiechu i przyśpiewek weselnych, a później biesiada.


{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/polter{/AdmirorGallery}

Widowisko przygotowano na podstawie materiałów własnych oraz udostępnionych przez Kwartet Kulturowy „Wesele” z Ciska oraz Towarzystwo Promocji i rozwoju Wsi Cisek.

W przedstawieniu udział wzięli:

1) Zespół Folklorystyczny „Szwarne Dziołchy” z Górażdży,

2) Grupy obrzędowe z sołectw Gminy Gogolin,

3) Zespół ludowy Jackove z Jablunkova

4) Zespół Jablunkovanka z Jablunkova

 

W radosny nastrój wprowadzał również Kabaret „Książę Lipin i przyjaciele”, na weselną nutę biesiadnikom przygrywał zespół Duo Feniks oraz „Czeska Dechowka” Jablunkovianka.

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/nr2{/AdmirorGallery}


Starosta weselny Roman Kurosz wprowadzał wszystkich w tajniki tradycyjnych obrzędów informując na bieżąco co się dzieje nie tylko na scenie głównej, ale również poza nią, a tam mnogość atrakcji czekała na najmłodszych i nie tylko w postaci lunaparku, dla spragnionych i smakoszy nie brakowało stoisk z gastronomią, gdzie ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z degustacją czeskiego jodła oraz IV Festiwal Śląskiego Kołacza z Zakładem Piekarniczo – Cukierniczym Państwa Zimmermann z Gogolina, ponadto można było zakupić góralskiego oscypka, różne pamiątki, biżuterię, i wiele innych.

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/foto3{/AdmirorGallery}

 

W tym roku obchodzimy jubileusz XX – lecia pierwszych demokratycznych wyborów do rad miast i gmin w związku z czym zostały wykonane okolicznościowe GOGOLIŃSKIE TALARY o wartości 20 zł, które można było nabyć podczas XX Dni Gogolina. Kontynuacja sprzedaży będzie miała miejsce podczas Jarmarku Odpustowego ku czci Świętego Jacka w Kamieniu Śl. Serdecznie zapraszamy.

Można było również pomóc potrzebującym poprzez zakup cegiełek na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Okaz Serce Innym” w Gogolinie.

 

DSC_0018


Gosciem specjalnym w sobotni wieczór był Andrzej Piasek Piaseczny – laureat I miejsca TOP TRENDY SOPOT – 2010. Zgromadził wielu fanów, którym z radością udzielał autografów po koncercie.

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/piasek{/AdmirorGallery}
Zabawa taneczna z zespołem Wspomnienie pod namiotem zakończyła pierwszy dzień obchodów.

 

W niedzielne przedpołudnie w kościele pw. NSPJ w Gogolinie odbyła się uroczysta Msza Św. po której wszyscy udali się pod Urząd Miejski w Gogolinie, by uczestniczyć w odsłonięciu pamiątkowej tablicy upamiętniającej XX – lecie Samorządności 1990 - 2010

„Jadą goscie , jadą będzie weselisko”

Gdy wybiła godzina 14.30 orszak weselny wyruszył spod PSP nr 2 w Gogolinie w kierunku stadionu, by tam goście mogli hucznie bawić się na weselu Karolinki i Karliczka.

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/korowod{/AdmirorGallery}

 

Weselnicy zostali ugoszczeni przez państwa młodych kołaczem śląskim i kawą.

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/KOLACZ{/AdmirorGallery}


Widowisko słowno – muzyczne zaślubin Karolinki i Karliczka rozpoczęły wywodziny panny młodej według śląskiej tradycji, błogosławieństwo rodziców i wręczanie prezentów przez przybyłych gości.

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/ceremonia{/AdmirorGallery}


Na zakończenie najważniejsze – oczepiny zaprezentowane zgodnie z czeska tradycją.

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/oczepiny{/AdmirorGallery}


Po ceremonii zaślubin nastąpiła część koncertowa w której uczestniczył zespół wokalno – taneczny FIESTA

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/fiesta{/AdmirorGallery}


oraz zespół Reggae BAKSHISH

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/bakshish{/AdmirorGallery}


Gwiazda wieczoru był DON WASYL i Cygańskie Gwiazdy.

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/wasyl{/AdmirorGallery}


W małym namiocie znajdowało się wszystko, co związane jest z ślubem i weselem – suknie i garnitury, zastawione stoły, torty weselne, pokazy florystyczne, limuzyny, wystawa starych fotografii ślubnych. Można było również zrobić sobie profesjonalny makijaż ślubny, który wykonywała wizażystka z Kamienia Śl. – Joanna Mikolas.

 

{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/maly_namiot{/AdmirorGallery}


Z kolei w dużym namiocie prezentowały się różne grupy taneczne, wokalne i muzyczne. Wielka atrakcją był występ Gogolińskich Mażoretek, które istnieją zaledwie 4 miesiące, a zdołały zademonstrować debiutancki program artystyczny, zachwycając odbiorców. Zapraszamy do obejrzenia filmu z ich występu


 
{AdmirorGallery}/foto/imprezy/XX_Dni_Gogolina/XX_Dni_Gogolina/duzy_namiot{/AdmirorGallery}

Ponadto występów udzielał tam Kabaret „Książę Lipin i przyjaciele” oraz „Czeska Dechowka” Jablonkovianka, a zabawę taneczna rozkręcał zespół Wspomnienie.

XX Dni Gogolina były jedyne w swoim rodzaju, nie tylko mieszkańcy gminy Gogolin byli zainteresowani imprezą. Wiele osób przybyło z daleka, by móc stać się świadkiem niepowtarzalnego widowiska przepełnionego tradycją, kulturą i sztuką. Można było poznać czeskie obrzędy i odświeżyć pamięć o śląskich zwyczajach. Na weselu Karolinki i Karliczka pod dostatkiem było chwil radości i wzruszenia. Zabawy, serdeczności i uśmiechu nie brakowało biesiadnikom. Jak to po weselu… smutno, że już się skończyło…

 

Projekt „Od Jablonkova do Gogolina przyszła Karolina” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy Granice” .

 

W przedsięwzięciu udział wzięli:

Pani Młoda

Klara Szotkowska z Jablunkova


Starosta Pani Młodej

Paweł Motyka z Jablunkova


Mama Pani Młodej

Liba Jeżowiczova z Jablunkova


Pan Młody

Michał Kurosz z Choruli


Starosta Pana Młodego

Wojciech Mazur z Cieszyna


Rodzice Pana Młodego

Krystyna Woźnica z Gogolina

Henryk Herok z Gogolina


Organizatorzy:

Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie

Urząd Miejski w Gogolinie

Zespół Rekreacyjno – Sportowy w Gogolinie

Patronat:

Urząd Miejski w Jablunkovie

Patronaci medialni:

Tygodnik Krapkowicki

NTO

Radio Opole