Wielki Piątek

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego . Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. W tym wyjątkowym dniu 12 osobowa grupa słuchaczy naszej Akademii odwiedziła o poranku kapliczkę Matki Boskiej „ Na Bagnach” w której znajduję się źródło. Po odprawieniu krótkiej Drogi Krzyżowej, obmyciu twarzy i złożeniu życzeń wielkanocnych w świątecznym nastroju rozeszliśmy się do swoich domów.

Historia kapliczki która została wybudowana przez rodzinę von Gaschin z Żyrowej w 1801r. Według ustnego przekazu córka Gaschynów była niewidoma. Żaden lekarz nie dawał nadziei na wyleczenie. Legenda mówi, że pewnej nocy hrabina śniła o bagnistej łące z źródełkiem, z którego zabrała wodę i przemyła chore oczy córki. Rankiem po przebudzeniu poprowadziła małą hrabinę do źródełka. Po przemyciu oczu, córka odzyskała wzrok.

W ramach zajęć fakultatywnych spotykaliśmy się na warsztatach plastycznych.

Staramy się polubić „ zdrowy styl życia”

Staramy się polubić „ zdrowy styl życia” i aktywne spędzać czas po przez różne formy wypoczynku takie jak: pływanie, aerobik, gimnastyka, nornic wal king, jazda na rowerze oraz inne.

Tydzień z Internetem w GBP.

18 marca - 12 osób z ATW uczestniczyło w spotkaniu „Bezpieczny e- konsument”. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie prawa przysługują kupującym w Internecie czy jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci. Kluczowym elementem spotkania był quiz. Podczas spotkania swoją prezentację dotyczącą kart bankomatowych przedstawili również informatycy z BS w Gogolinie.

Spotkanie Świąteczne

W środę 16 marca spotkali się słuchacze Akademii Trzeciego Wieku. Centralnym punktem Wielkanocnego spotkania był wykład księdza Marka Sobotty na temat dziejów i zasług szlacheckiego rodu de Gaschin, właścicieli dóbr żyrowskich i donatorów sanktuarium św. Anny na Górze Chełmskiej. W drugiej części spotkania uczestnicy świątecznego spotkania obejrzeli film o miejscowych zwyczajach wielkanocnych. Henryka Sadowska - prezes ATW przy tradycyjnym żurku i świątecznych wypiekach złożyła zaproszonym gościom i słuchaczom Akademii życzenia. Jajko – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia, dlatego dzieląc się nim życzę „ aby Święta Wielkiej Nocy były wzorem duchowego wzbogacenia i umocnienia dającego radość, pokój i nadzieję” W spotkaniu uczestniczył burmistrz Joachim Wojtala , dyrektor Gminnego Domu Kultury Iwona Cimek oraz Barbara Jaskólska . Spotkania wielkanocne odbyły się w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie.

Spotkanie z psychologiem

Kolejnym i ostatnim obszarem pracy psychologa z seniorami była „Asertywność”. Czym jest ASERTYWNOŚĆ? To umiejętność wyrażania siebie w kontaktach z innymi ludźmi. 18 lutego seniorzy rozwijali w praktycznych ćwiczeniach tą niezwykle cenną umiejętność, potrzebną w każdej relacji z drugim człowiekiem. Poszczególni uczestnicy z wielkim zaangażowaniem ćwiczyli swoje asertywne umiejętności, aby polepszyć swoje relacje z wnukami, z innymi poszczególnymi członkami rodziny, ale też, aby umieć ochronić się przed nachalnym sprzedawcą, czy też umieć zadbać o swoje potrzeby np. u lekarza, czy w autobusie.

Śledzik na sportowo

32 osobowa grupa ATW zakończyla karnawał Śledzikowym Marszem Nordic Walking. Przygotowania do marszu rozpoczęły się (9.02.) na terenie Zespołu Rekreacyjno – Sportowego w Gogolinie. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć ciśnienie krwi, a po intensywnej rozgrzewce wyruszyli w kierunku ulicy Kamiennej i ulicy Marzanny. Pięciokilometrową trasę pokonało ponad pięćdziesiąt osób. Spotkanie było dla środowiska entuzjastów wędrowania również spotkaniem integracyjnym, a dobrą atmosferę zapewniła muzyka „na żywo w wykonaniu młodzieżowej orkiestry dętej.

TŁUSTY CZWARTEK

04.02.2016r uczestniczyliśmy w hucznym pożegnaniu karnawału. Świetną zabawę zapewnili prowadzący Barbara Pakura i Jerzy Kiolbasa . W programie znalazły się śląskie anegdoty, wspólne zabawy i konkursy z nagrodami. Uczestnicy biesiady startowali w konkursach muzycznych i tanecznych. W finale, przy ogromnym aplauzie publiczności, brawurowo wykonali sławny taniec z filmu Grek Zorba i kankan. Biesiadna atmosfera i czeska muzyka zachęciły także do tańca. Na stołach nie mogło również zabraknąć pączków, które symbolizują rozpoczęcie ostatniego tygodnia karnawału. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie.